Modele i histora
- Aston Martin - modele i historia
- Bentley - modele i historia
- Bugatti - modele i historia
- Ferrari - modele i historia
- Lamborghini - modele i historia
- Maybach - modele i historia
- Porsche - modele i historia
- Rolls-Royce - modele i historia
Polecamy również:
Aston Martin
modele i historia
Aston Martin – historia marki i jej modeli miała swój początek w 1914 roku. Wtedy to została ona założona przez Lionela Martina i Roberta Bamforda. Obaj panowie już wcześniej zajmowali się sprzedażą samochodów Singer. Chcieli wyprzedzić Singerów pod względem jakości i produkować własne auta wyścigowe. Nazwa ich przedsiębiorstwa powstała od nazwiska jednego z założycieli: L. Martina, który brał udział w wyścigach rajdowych w okolicach miasteczka Aston Clinton, na wzgórzu - Aston Hill (stąd drugi człon nazwy). Warsztat samochodów Aston Martin miał swoją siedzibę w Londynie.
Pierwszy samochód marki powstał w 1915 roku. Niestety nie doszło do produkcji seryjnej tego auta, ponieważ nastąpił wybuch I wojny świtowej. Po jej zakończeniu warsztat Aston Martin przeniósł się na Abingdon Road w Kensington. W 1920 roku odszedł z firmy jeden z jej założycieli - R. Bamford. Dwa lata później przedsiębiorstwo Martina wsparł finansowo księże Louis Zborowski. W 1924 roku firma stanęła na skraju bankructwa. W kolejnym roku wykupiła ją grupa inwestorów, w tym rodzina Charnwoodów, która zmieniła jej nazwę na: Aston Martin Motors. Produkcję aut przeniesiono do Feltham. W tym samym czasie L. Martin, drugi z założycieli tej słynnej marki, opuścił swoje przedsiębiorstwo.
Pierwszym seryjnym modelem Aston Martin Motors był International.
W 1933 roku spółka została po raz kolejny wykupiona, tym razem przez Sir Arthura Sutherlanda. Za jego sprawą firma wypuściła w 1936 roku, obok wyścigowego Astona Martina Speed Model, także i jego łatwiejszy w prowadzeniu oraz tańszy model 15/98.
W czasie II wojny światowej Aston Martin musiał skupić się wyłącznie na produkcji części do samolotów w ramach realizacji zamówień rządowych.
W 1947 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Davida Browna. Wykupił on również firmę Lagonda. Połączył je w całość, noszącą nazwę: Aston Martin Lagonda. Od inicjałów tego przedsiębiorcy powstała seria tej luksusowej marki: DB. Zapoczątkował ją model DB1, a skończył: Mark III. Model DB2 z 1950 roku posiadał nowoczesny 6-cylindrowy silnik Lagondy. W 1954 roku David Brown przeniósł produkcję Astona Martina do fabryki w Newport Pagnell.
Dzięki serii DB Aston Martin zyskał ogromną renomę oraz status producenta prestiżowych, drogich, sportowych samochodów GT (Grand Touring). Model DB5 przyniósł spółce największy rozgłos (1964 r.) za sprawą jego udziału w filmach o agencie 007 - Jamesie Bondzie. Do jego sukcesu przyczyniło się również zwycięstwo w Le Mans w 1959 roku.
Ciekawostką jest fakt, iż konstruktorem silników w: wyścigowym modelu DBR2 oraz cywilnych: DB4, DB5, DB6 i DBS był Polak - Tadeusz Marek.
W następnych latach firma Aston Martin popadła w kłopoty finansowe. Kolejnymi właścicielami tej marki stali się: inwestorzy z Birmingham (1974 r.) oraz biznesmeni Amerykanin Peter Sprague i Kanadyjczyk George Minden. Podczas rządów tych ostatnich zmodernizowano stare modele i wypuszczono Astona Martina Vantage V8 z mocniejszym silnikiem (1977 r.) oraz kabriolet Volante (1978 r.).
W 1981 roku spółka Aston Martin przeszła w ręce firmy CH Industrial, a dwa lata później - w ręce Automotive Investments. W 1985 roku wykupili ją Peter Livanos i Victor Gauntlett. W następnym roku 75% akcji firmy Aston Martin Lagonda przejął Ford Motor Company. W 1988 roku wypuszczono nową serię Virage. W 1993 roku koncern Forda stał się stuprocentowym właścicielem Astona Martina i zaprezentował nowy model w przystępnej cenie - DB7. W rok później otworzył on nową fabrykę tej brytyjskiej marki w Bloxham.
W 1995 roku firma pobiła rekord i wypuściła aż 700 samochodów. W 1999 roku powstał DB7 Vantage z silnikiem V12 , a w dwa lata później - sportowy model Vanquish.
W 2007 roku Ford zachował 15 % udziału w firmie Aston Martin, reszta zaś należy dziś do: Davida Richardsa (właściciela firmy Prodrive), Johna Sindersa oraz spółki Investment Dar i Adeem Investment.
Marka Aston Martin to synonim luksusu oraz sportowego charakteru produkowanych pojazdów. Obecnie siedziba tej brytyjskiej firmy znajduje się w Gaydon. Do najpopularniejszych modeli tej brytyjskiej marki należą: DB5, DB7, DB9, V12 Vanquish S, DBS V8, Vantage V8. Nowością z marca 2011 roku jest Aston Martin Virage, mieszczący się między kultowym DB9 a najbardziej sportowym DBS.